Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Kanal Tedavisi Nedir?

Enfekte olmuş ve çürümüş dişleri onarmak ve kurtarmak için uygulanan tedaviye kanal tedavisi adı verilmiştir. Kanal tedavisi sırasında hasar görmüş bölge temizlenmektedir ve diş siniri dışarıya çıkarılmaktadır. Bu işlemin ardından açılan boşluk doldurulmaktadır. Dişte oluşan çürükler kısa süre içerisinde iyileştirilmezse ve dişte dişteki sinirlerin iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Diş sinirlerinin iltihaplanmış olması şiddetli diş ağrılarının yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Kanal tedavisi yapılırken çıkarılan diş siniri diş sağlığı ve dişin işlevinde önem arz etmez. Ancak yapılan bu işlem hastanın şiddetli diş ağrısı çekmesinin önüne geçmektedir.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Dişin sinir dokusu ya da yumuşak dokusu hasar aldığı durumlarda bu doku parçalanır ve çevresinde bulunan bakteriler kök kanal içerisinde olduğundan fazla olmaya başlar. Kök kanalında oluşan bu bakteriler veya diğer çürümüş kalıntılar enfeksiyona neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu bakteriler diş apsesine yol açabilmektedir. Apse iltihap dolu kese demektir ve enfeksiyonun dişin kök uçlarının sonuna kadar yayıldığında oluşmaktadır. Dişte oluşan apse şiddetli diş ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Dişin kök uçlarında enfeksiyonun oluşmasının yanı sıra apse kaynaklı yüz, boyun ve başın diğer bölgelerine şişliklerin oluşması da olası bir durumdur. Bu şişlikler nedeniyle diş kökü çevresinde kemik kaybı oluşabilmektedir. Bu durumların yaşanmaması için kişinin yaşam kalitesinin devam etmesi için kanal tedavisi yapılmaktadır.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır ve Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi çürük dişlere ve derin kırıklar bulunan işlere uygulanan bir işlemdir. Buna ek olarak travmaya bağlı gelişen bazı durumlarda da kanal tedavisinin uygulandığı gözlemlenmektedir. Aynı zamanda kanal tedavisi hastanın dişindeki kök sayısı ve kök kanalında enfeksiyon ve sinirlerin temizlenme gibi işlemlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama bir kanal tedavisi takriben 30 ile 90 dakika sürebilmektedir. Enfeksiyon oluşmuş olan dişlerde diş temizlenmesinin ardından geçici dolgu yapılarak enfeksiyonun iyileşme sürecine geçmesi sağlanır.

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Üstüne Basamama Normal mi?

Kanal tedavisi ardından diş üstüne basamama veya ağrı olması olası durumlar arasındadır. Bu durumların nedeni ise diş köküne uygulanan işlemdir. Bu işlemden kaynaklı o bölgede yara oluşmaktadır. Yaralı olan bölgeye yapılan baskılarda nedeniyle de ağrı hissedilebilir. Bu durum tedavi tamamlanmasını ardından oluşabilir. Buna ek olarak kanal tedavisi ardından işlem gören bölgede şişlik oluşması normal karşılanmaktadır. Kanal tedavisi sonrasında şişlik oluşması çok sık görülen bir durum olmasa da bu durum gözlemlendiği zaman endişelenmenize gerek yoktur. Ancak bu durum görüldüğünde doktorunuza danışarak bilgi alıp antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz. Aynı zamanda ek olarak tedavi sonrasında işlem geçirilen bölgede 1 veya 2 gün süreyle ağrı yaşanması da olasıdır.

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi sonrasında işlem yapılan bölgede iyileşme yaşanırken bazı durumlara dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Öncelikli olarak kanal tedavisi süresi devam ederken sert ve kabuklu yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Tedavi sonrasında günlük diş temizliğinin hiçbir şekilde atlanmaması da önemli konulardan biridir. Dişlerin hassas olduğu göz önüne alınarak dairesel ve nazik hareketlerle günde 2 defa dişlerin fırçalanması önemlidir. Aynı zamanda kanal tedavisi sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmek için günde en az 1 defa diş ipi kullanılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hastalara kanal tedavisi sonrasında şekerli gıdaların tüketiminin belli bir süreliğine azaltılması önerilir. Kanal tedavisi bittikten sonrasında doktorunuz tarafından size önerilen ağrı kesici veya spreylerin düzenli bir şekilde kullanılması işlem yapılan bölgenin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Alanında Uzman Ekip

Alanında Uzman Ekip

Ekibimiz konusunda uzman, genç dinamik ve mesleğini çok seven hekimlerden oluşuyor.

Yenilikçi Uygulamalar

Yenilikçi Uygulamalar

Diş sağlığı alanında yenilikleri takip edip, en son teknolojiyi kullanarak hizmet veriyoruz.

Çözüm Odaklı Tedavi

Çözüm Odaklı Tedavi

Siz değerli hastalarımızı dinliyor, size uygun tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

İşimizi çok seviyoruz, hastalarımızı güler yüzle karşılayarak onları rahat ettiriyoruz.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp