Engelli Birey Diş Tedavileri

Engelli Birey Diş Tedavileri

Engelli Birey Diş Tedavileri

Bireydeki engellilik hali, yürüme, konuşma, duyma, nefes alma, ayakta durabilme gibi bazı özelliklerin gerçekleşmemesi durumudur. Engelli bireylerin ağız ve diş sağlığı problemleri de diğer herkes gibi yaygın biçimde görülür ve engelli birey diş tedavileri bu noktada araştırma konusu yapılır.

En fazla görülen problemler arasında, çürük dişler, yutma problemleri, dişetlerinde kanama, salya akıtma problemleri ve kötü ağız kokusudur. Engeli olmayan kişilerde de görülen bu rahatsızlıkların, Engelli Bireylerde, özele inersek ise Engelli çocuklarda daha fazla görülmesinin birkaç nedeni vardır. Bunlar; Ağız ve Diş Yapısı, Fiziksel Kısıtlamalar, Özel Beslenme Diyetleri, İlaçlar gibi faktörlerdir.

Engelli Bireylerin Diş Tedavileri Nerede Yapılır?

Kanunlarımıza göre; engellilerin yaşamın her alanında ihtiyaçlarının karşılanması zorunludur. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinin sunumu da protokollere bağlanmış ve engelliler için donanımların sağlanması zorunlu kılınmıştır. Sağlık bakanlığı tarafından; yürüme, görme ve duyma engeli bulunan bireyler için erişebilirlik donanımları kurulması, diş klinikleri ve diğer tüm sağlık kuruluşlarına zorunlu tutulur. Elbette asgari şartları çizilen bu çerçeve uygulama kapsamının ilerisinde engelli hizmeti sunan diş klinikleri de bulunur. Bu isteğe bağlı uygulamaları gerçekleştirilen kliniklerde, sadece engelliler değil, ileri yaştaki bireylerin de kuruluşa erişme olanakları iyileştirilmiş olur.

Yani engelli birey diş tedavileri, tüm resmi kuruluşlarda yapılabilirken, kimi kuruluşların engelliler için daha kapsamlı hizmetler sunduğunu söylemek mümkündür.

Engelli Bireylerde Koruyucu Önlemler

Engelli Bireylerde Ağız ve Diş Sağlığını korumak için yapılabilecek şeyler vardır. Bunları inceleyecek olursak, ilk sırada dişleri temiz tutmak gelmektedir. Engelli Bireylerde, özellikle çocuklarda yeme içme alışkanlığında meyve suyu, hazır mama ve süt gibi ürünler çok daha fazla kullanılmaktadır. Şeker içeriği fazla olan bu yiyecek ve içeceklerin kullanımından sonra mutlaka dişler fırçalanmalı, eğer bu mümkün değilse de temiz bir tülbent yardımı ile ağız içinin temizliği sağlanmalıdır. Eğer birey için önerilen, hazırlanan diyet ve beslenme listelerinde özellikle belirtilmemiş ise şekerli, diş ve diş etine yapışabilecek ve asitli yiyecek ile içeceklerden uzak durulmalıdır. Bol şeker ve karbonhidrat içeren besinleri ise mümkün olduğunca ana öğünlerde tercih edip, yemek aralarında uzak durulmalıdır. Özellikle püre formundaki yiyeceklerden, şeker içerikli ilaçlardan sonra ve tabi düzenli olarak ağız içi ve diş sağlığına dikkat edilmeli, düzenli fırçalama ve gargara yapılmalı, hastanın güvenliği için aynı Diş Hekimi ile kontrol ve tedaviye devam edilmelidir.

Sağlıklı dişlere sahip olmak bireylerde, özellikle de çocuklarda özgüven kazandırırken, yeme-içme ve konuşma gibi alanlarda da daha sağlıklı ve rahat olmalarını sağlamaktadır. Zarar gören sağlıklı dişlerin tedavisi daha kolay iken, engelli bireylerde ağız ve diş sağlığı tedavisinin daha zor olması ve bu engellerden dolayı kaybedilen dişlerin yerine yenilerini koymanın neredeyse imkansız olduğu bir gerçektir. Çünkü kaybedilen ve zarar gören dişlerin yerine protez veya diğer apareylerin koyulmasına izin verilmesi oldukça zordur. Durum böyleyken hastanın eksik ve zarar görmüş dişlerle hayatına devam etmesi gerekir, bu da yine oldukça zor bir durumdur. Bu yüzden hastanın gerekli kontrolleri, tedavilerinin yapılması ve ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi çok önemlidir.

Engelli bireylerde tedavinin gerçekleşmesinin belli zorlukları vardır. Fiziksel veya zihinsel uyum yetersizliği nedeniyle hasta açısından zorlukları olduğu gibi, hekim açısından da tedaviyi gerçekleştirmek zorlaşabilir. Eğer bu uyum sağlanabilirse lokal anestezi veya sedasyon desteği altında işlem gerçekleştirilebilir. Zihinsel ve fiziksel engelin ağır olduğu durumlarda ise tedavi ancak genel anestezi ile yapılabilir. Tüm dişlerin tedavisi genel anestezi altındayken uygulanabilir.

Alanında Uzman Ekip

Alanında Uzman Ekip

Ekibimiz konusunda uzman, genç dinamik ve mesleğini çok seven hekimlerden oluşuyor.

Yenilikçi Uygulamalar

Yenilikçi Uygulamalar

Diş sağlığı alanında yenilikleri takip edip, en son teknolojiyi kullanarak hizmet veriyoruz.

Çözüm Odaklı Tedavi

Çözüm Odaklı Tedavi

Siz değerli hastalarımızı dinliyor, size uygun tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

İşimizi çok seviyoruz, hastalarımızı güler yüzle karşılayarak onları rahat ettiriyoruz.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp