Ortodonti (Diş ve Çene Bozukluğu)

Ortodonti (Diş ve Çene Bozukluğu)

Ortodonti

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte sağlık sorunlarına yönelik üretilen çözümlerde de farklılıklar gözlemlenmeye başlanmıştır. Özellikle ağız ve diş sağlığı alanında yaşanan yenilikler farklı tedavi yöntemlerinin ortaya çıkmasını da beraberinde getirmektedir. Ortodonti de bu diş problemlerinin çözümüyle ilgilenen alanlardan biridir.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti , çene bölgesinde dişin yanlış dizilmesini ve düzensizliğini teşhis ve tedavi etmekle ilgilenen alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha kolay temizlik, daha iyi ağız hijyeni, daha net konuşma ve daha hoş bir gülümseme dahil olmak üzere, iyi hizalanmış dişlerin birçok yönden faydasından bahsedilebilir. Bu faydalar arasında problemlerin daha ortaya çıkmadan önlenmesi de bulunmaktadır. Metal diş teli, şeffaf diş teli, lingual ortodonti ve şeffaf plak tedavisi gibi işlemler ve dişleri taşıyan alt ve üst çene kemiklerinin birbiriyle olan ilişkileri normal ise, yalnız dişlerin veya alt ve üst diş kavislerinin de birbiriyle olan ilişkilerinde bir anormallik varsa; bu tür anomalileri her yaşta hem erişkin hem de çocuk yaşta bu tür problemler ancak ortodontik tedavi yöntemi ile tedavi edilebilir.

Ortodonti ile Hangi Problemler Tedavi Edilir?

Ortodonti, çene-yüz veya kozmetik diş hekimliği ile kullanılabilen çok yönlü diş tedavi alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden bu alanın içerisinde pek çok tedavi yöntemi bulunur. Hem öne hem de arkaya yönelik sapmalar, çapraşıklık ve estetik sorunlar ortodontinin tedavi ettiği problemlerdendir.

Ortodonti Tedavisi Çeşitleri:

Ortodonti tedavisi; koruyucu ortodonti, durdurucu ortodonti, tedavi edici ortodonti ve ortodontik tedavi olarak farklı kısımlara ayrılabilmektedir. Bu kısımların hepsinin amacı farklı bir evrede tedavi yönteminin uygulanmasını sağlamaktır. Koruyucu Ortodonti, ortodontinin ilk görevlerinden biridir. Hastada ortodontik problemlerin ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlamaktadır. Yani problem daha ortaya çıkmadan buna yönelik tedavi amaçlanır. Diğer bir çeşidi durdurucu ortodontidir. Çocukta ortaya çıkan problemin daha ileriki bir evreye taşınmasını önlemek amaçtır. Tedavi edici Ortodonti ve ortodontik tedavi hedefleri ise ortodontik problem ortaya çıktıktan sonra ortodontinin bütün imkânlarını ve gücünü kullanarak anomaliyi tedavi etmek ve tedavi sonucundan memnun olunmasını sağlamaktır.

Ortodonti uygulamaları kimler için uygundur?

Diş diziliminin ideal konumda ve şekilde olmadığı durumlarda, ortodonti işlemleri tercih edilebilmektedir. Bu işlemler, dişlerin durumunun tedavi yapılabilmesi için uygun olması durumunda, her yaşta yapılabilen işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortodonti tedavisinde sizi nasıl bir süreç bekliyor? Ortodonti tedavi süresi diş hekimleri tarafından hastanın durumu incelendikten sonra belirlenmekte 8 ay ile 2 yıl arasında bir sürede genellikle tamamlanabilmektedir. Ortodonti’de her zamankinden daha fazla süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun en önemli nedeni diş ve oral yapının tümünün eski hakine dönme sürecinin uzun bir zaman gerektirmesinden kaynaklanmaktadır. Diş teli kullanımda süre kendiliğinden uzun bir zamanı gerektirir. Hastanın tedavi süresinin uzunluğu; kişiye, yaşa, anomali durumuna, erken yaştaki diş travmalarına, tedavi yöntemi ve hastanın ne kadar iyi bakım yaptığına göre farklılıklar gösterebilir.

Ortodonti Fiyatları

Ortodonti tedavisinin fiyatı hastanın tedavi süresinin uzunluğuna, kişiye, yaşa, anomali durumuna, erken yaştaki diş travmalarına, tedavi yöntemi ve hastanın ne kadar iyi bakım yaptığına göre farklılıklar gösterebilir. Daha önce de bahsedildiği gibi tedavi süresini etkileyen bu faktörler tedavi fiyatını da doğrudan etkilemektedir. Hastanelerde ortodonti fiyatları malzeme cinsine göre değişmektedir. Bu yüzden bu konuda net bir bilgi almak istiyorsanız hastane ve doktorlara danışabilirsiniz. Sağlık sorunlarınızla ilgili yalnızca yetkili sağlı kuruluşlarından bilgi alınız ve farklı tedaviler denemeyiniz. Tıbbi protokollere göre sağlık kuruluşları ve hekimler dışında yetkili merci yoktur.

Alanında Uzman Ekip

Alanında Uzman Ekip

Ekibimiz konusunda uzman, genç dinamik ve mesleğini çok seven hekimlerden oluşuyor.

Yenilikçi Uygulamalar

Yenilikçi Uygulamalar

Diş sağlığı alanında yenilikleri takip edip, en son teknolojiyi kullanarak hizmet veriyoruz.

Çözüm Odaklı Tedavi

Çözüm Odaklı Tedavi

Siz değerli hastalarımızı dinliyor, size uygun tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

İşimizi çok seviyoruz, hastalarımızı güler yüzle karşılayarak onları rahat ettiriyoruz.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp