Pedodonti (Çocuk Diş Tedavisi)

Pedodonti (Çocuk Diş Tedavisi)

Pedodonti (Çocuk Diş Tedavisi) Çocuk diş tedavisi tıbbı terim anlamında pedodonti olarak karşımıza çıkıyor. Bu tedavi 0-12 yaş grubu çocukları kapsayıp diş sağlıklarını korumaya yönelik yöntemleri içermektedir. Çocuklarda süt dişleri 6 aylıkken çıkar ve 2,5 yaşına kadar tüm süt dişleri tamamlanmış olur. Bu süt dişlerin korunması çocuklar için oldukça önemlidir.

Zira süt dişleri oldukça hassas olup bakımının yapılmadığı zamanda kolayca zarar görebilir. Çürüme genelde beslenmeden kaynaklanır ve bu da ardından gelecek olan dişlerin tutunmasını zorlaştıracaktır. Bu da çocuğun büyüdüğü zaman ortaya çıkması muhtemel bir sorun olan yer darlığına neden olacaktır.

Eğer süt dişlerinin birinde çürük oluşmuşsa bu diğer dişlerin de çürümesine yol açabilir. Dolayısıyla çocukların ağız ve diş bakımının en iyi şekilde sağlanması çürüklerin oluşumuna engel olacaktır. Bu konuda ise pedodontistlere başvurmak gerekmektedir.

Pedodontist, 0-12 yaş çocukların ağız bakımıyla ilgilenen hekimdir. Çocuklarda oluşabilecek çürüklerin engellenmesinde pedodontist gerekli yöntemleri çocuğunuz için uygulayacaktır. Aynı zamanda çocuklarda oluşan dişleri de tedavi eder. Dolayısıyla pedodontistlerin çocukların ağız bakımıyla ilgili her konuya müdahale ederek gerekli tedavileri sağlar.

Pedodontistin Görevleri Nelerdir?

Pedontistler çocuklar için tedaviyi en eğlenceli şekilde sağlar. Böylece çocukların hastaneye ve doktora karşı olan fobileri azalır. Çürükleri olan çocuklara özel ağız ve diş bakımı planı oluştururlar.
Çocukların beslenme alışkanlıklarını değiştirir, daha sağlıklı besinlere yönelmesini sağlar.
Diş çürüğüne karşı tedavi önlemleri alır.
Parmak emme, tırnak yeme ve benzeri kötü ağız alışkanlıklarının bırakılmasına yardımcı olur.
Bazı problemlerde çocuğa dolgu ve kanal tedavilerini uygular.
Kısacası çocuklara özel tüm diş tedavilerini prosedürlere uygun olarak yapar.

Pedodontist Hangi Tedavileri Uygular?

Pedodontistin görevi çocuğun diş probleminde uygun tedavilerle müdahele etmektir. Tedavilerine değinecek olurda diş problemlerine bağlı olarak değişebilir. Özellikle ebeveynler pedodontistlerden çocuklar için ağız ve bakım önerileri için başvurmaktadır.

Pedodontist bu konuda ebeveynleri bilinçlendirerek çocuklarda oluşabilecek diş çürüklerini engellemesine yönelik tedavi yöntemlerini sunar. Tedavi yöntemleri genelde çocuk protezi uygulamak, endodontik tedaviler, diş çekimi, diş çürüğüne karşı koruma yöntemleri çocuğa uygular.

Aynı zamanda basit koruyucu uygulamalarla çocukta çürüğün oluşumu engellenir. Bu konuda ebeveyn ve çocuk bilinçlendirilir ve böylece ileride yaşanabilecek diş sorunlarının önüne geçilmiş olur. Özellikle de bu koruyucular arasında flor ve fissür örtücü işlemler uygulanmaktadır.

Fissür örtücüler diş yüzeylerinde oluşan çürük oluklarının kapanmasına ve çürüğün daha da derinleşmesine neden olur. Bu çürükleri örten ve bakterilerin yayılmasını önleyen akışkan bir madde olarak bilinir.

Aynı zamanda dişler için uygulanan koruyucu diğer yöntemlerden bir diğeri de flor uygulaması olarak bilinir. Flor uygulaması diş çürüklüklerini önlemesinin yanı sıra dişleri de sağlamlaştırmasına da yardımcı olur. Asitler bu şekilde diş yüzeyinden giderilerek bakterilerin oluşmasını engeller. Bu uygulama pedodontistler tarafından 6 ayda bir uygulanmalıdır.

Yer tutucular pedodontistler tarafından uygulanan diğer diş tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bu tedavide eğer süt azı dişler çürüdüyse bunun yerine dolgu yapılmalıdır. Buna göre dolgular yer tutucular olarak adlandırılır. Eğer süt diş kaybı yaşandıysa yer tutucunun kalıp kalmaması pedodontiste bağlıdır. Bunun için muayene yapılır. Yer tutucuların sayesinde çocuğun ileriki yaşamında uzun ortodontik tedavilerin gerçekleşmesine gerek kalmayacaktır.

Pedodontistin Önemi

Çocukların ağız ve diş bakımı için pedodontistlere başvurulduğunda sonraki evrelerde ciddi diş problemlerinin oluşması sağlanır. Zira pedodontistler bu konuda çocuklara gerekli tedaviyi uygulayarak ağız ve diş bakımı alışkanlığını kazandırır. Aynı zamanda meydana gelen kazalar sonucunda zarar gören dişler de pedodontistler tarafından tedavi edilerek sağlıklı bir dişe kavuşulmasını sağlar.

Alanında Uzman Ekip

Alanında Uzman Ekip

Ekibimiz konusunda uzman, genç dinamik ve mesleğini çok seven hekimlerden oluşuyor.

Yenilikçi Uygulamalar

Yenilikçi Uygulamalar

Diş sağlığı alanında yenilikleri takip edip, en son teknolojiyi kullanarak hizmet veriyoruz.

Çözüm Odaklı Tedavi

Çözüm Odaklı Tedavi

Siz değerli hastalarımızı dinliyor, size uygun tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

İşimizi çok seviyoruz, hastalarımızı güler yüzle karşılayarak onları rahat ettiriyoruz.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp