Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Dişlerin çevresinde bulunan dokular ile ilgilenen bilim dalı periodontoloji adı verilmektedir. Bu dokularda bazı nedenlerden ötürü iltihaplı hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklara ise periodontal hastalıklar denilmektedir.

Yetişkinlerde diş kayıpları oluşmasının %70’lik kısmından daha fazlasının nedeni periodontal hastalıklardır. Yetişkinlerde görülen bu hastalıklar erkenden teşhis edilirse ve gerekli olan tedavi uygun bir biçimde yapılırsa sorunların önüne geçilebilmektedir. Diş eti hastalıklarının önlenmesi ya da tedavisi; dişleri korumak, rahat çiğnemek ve sindirimi kolaylaştırmak için oldukça önemlidir. Dişeti hastalıkları diş eti iltihabı ile başlamaktadır. Dişetlerinde kanama, kırmızı ve hacim olarak genişleme görüldüğünde artık dişlerde sorun oluşmaya başladığını anlayabilirsiniz. İlk başlarda bu durum çok fazla rahatsızlık vermese de ilerleyen süreçte sorun gittikçe büyüyecektir. Diş eti hastalıklarında tedavinin ardından diş etlerindeki iltihap ortadan kaldırılarak hızlı bir iyileşme süreci gözlemlenmektedir. Ama diş etleri tedavi edilmezse hastalık daha da ilerleyerek diş eti ve dişleri desteklemekte olan alveol kemiğine kadar ulaşır ve artık geri dönüşü olmayan hasarlara neden olur.

Dişlerinizi fırçalarken kanama oluşması, diş eti iltihabının en başta görüldüğü andır. Diş eti kanaması olan hastaların mutlaka diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bazen yanlış diş fırçalamaya bağlı olarak da diş etlerinden kanama gözlemlenebilmektedir.

Periodontitis Nedir?

Periodontitis dediğimiz zaman anlamamız gereken şey diş periodontal hastalıkların artık çok fazla ilerlemiş olduğudur. Diş eti ile birlikte dişlere destek veren ağız içerisinde bazı dokularında hasar aldığı bu safhaya Periodontitis adı verilmiştir.

Diş ve dişeti arasında periodontal cep oluşmaktadır. Periodontal cep enfeksiyonun yerleşmesini ve diş eti hastalıklarının daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Hastalık daha fazla ilerledikçe dişlerde sallanma başlar ve bu durum ilerleyen safhalarda diş çekimine kadar gidebilmektedir.

Dişeti Hastalıklarına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Dişeti hastalıklarının ilk olarak nedeni bakteri plağıdır. Bakteri plağı ile beraber sigara, ergenlik, hamilelik, menapoz, sistematik rahatsızlıklar, stres, düzgün beslenmemek gibi bir çok unsur diş eti sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Genel vücut sistemi de etkileyen rahatsızlıklar ya da bazı durumlar diş tedavileri sırasında tedavide olumsuz durumların oluşmaması amacıyla dikkatli bir şekilde incelenmeli ve diş hekiminin bu konuyla ilgili mutlaka bilgisi olmalıdır.

Dişeti hastalıklarına yol açan nedenleri daha yakından inceleyelim; Sigara, herkes tarafından bilinen genel zararlarının yanı sıra diş eti hastalıklarının daha fazla görülmesine neden olabilmektedir. Sigara içerisinde yer alan kimyasal maddelersen ve ısı etkisi nedeniyle diş eti iltihapları görünmez hale gelmektedir. Bu yüzden iltihaplı olan diş eti kanamaz ve hastalar diş eti hastalığı olduğunun farkında değildir.

Ergenlik, menapoz ve hamilelik gibi durumlarda hormonlarda oluşan değişimler nedeniyle vücutta bir çok dokuda etkilenmeler oluşur. Bu etkilenmeler vücudun farklı bölgelerinde olduğu gibi aynı zamanda diş etlerinde de olmaktadır. Bu dönemlerde bakteri plağını kontrol altına almak için dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalıyor olmanız oldukça önemlidir.

Bazı sistematik hastalıklar ve bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlıklar diş etlerinde oluşan rahatsızlıkların şiddetini arttırmaktadır. Lösemi, AIDS gibi vücut direncini kıran hastalıklar diş etlerinde oluşan sorunların daha kötüye gitmesine neden olmaktadır.

Kullanılan ilaçlar ağız içi dokuları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu ilaçlar; doğum kontrol hapları, antidepresan, tansiyon ve kalp ilaçları gibi ilaçlardır. İlaçların yanı sıra aynı zamanda stres ve yetersiz beslenme de ağız sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gibi durumlara dikkat ederek ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Alanında Uzman Ekip

Alanında Uzman Ekip

Ekibimiz konusunda uzman, genç dinamik ve mesleğini çok seven hekimlerden oluşuyor.

Yenilikçi Uygulamalar

Yenilikçi Uygulamalar

Diş sağlığı alanında yenilikleri takip edip, en son teknolojiyi kullanarak hizmet veriyoruz.

Çözüm Odaklı Tedavi

Çözüm Odaklı Tedavi

Siz değerli hastalarımızı dinliyor, size uygun tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

İşimizi çok seviyoruz, hastalarımızı güler yüzle karşılayarak onları rahat ettiriyoruz.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp